HISTORIE

Dobrovolný  hasičský sbor Veltruby vznikl dne 7. února 1885. V jeho čele stál František Fančík. Dalšími členy byli : Josef Souček, Jakub Zápotocký, František Mokráček, Josef Kratochvíl, František Kubín, Jan Pilař, František Pelikán, Jan Hůla a Jakub Kratochvíl.

V té době vybrali na členských příspěvcích od 42 dvou členů celkem 137,50. Cukrovar Poděbrady dotoval Veltrubské hasiče 40m hadic a obecní úřad zakoupil 20m hadic. Sbor vlastnil čtyřkolovou stříkačku a koňské spřežení poskytovali občané z Veltrub.

Po dobu první světové války  nebyl nalezen žádný zápis a další pokračování se objevuje od roku 1920. V té době byl předseda pan Zápotocký Václav a jednatel a pokladník byl pan Zápotocký Josef. V roce 1921 byl ples, kde hrála kapela pana Vlasáka a vstupné bylo 7 Kč.

Sbor pokračoval ve své činnosti i v době druhé světové války. Na valné hromadě dne 10.dubna 1939 byly zvoleni tito členové :

Starosta – Zápotocký Václav, místo starosta – br. Růna, jednatel – Jindřich Pelikán, velitel – František Pelikán a pokladník – br. Křižánek.Další zápisy se zachovali až do roku 1953. V té době měl sbor na svém kontě 51070 Kč.

Vítáme Vás na našem webu